Memur, Eleman, Personel İş İlanları - İş Başvuruları 2013 Eleman İlanları


Buradasınız: Ana sayfa - Eleman - FİLOGRAFİ (ÇİVİ ÜZERİNE TEL SARMA)Filografi Sanatı Yapmak Para Kazanmak

FİLOGRAFİ (ÇİVİ ÜZERİNE TEL SARMA)Filografi Sanatı Yapmak Para Kazanmak

FİLOGRAFİ (ÇİVİ ÜZERİNE TEL SARMA)Filografi Sanatı Yapmak Para Kazanmak

Filografi Nedir, Filografi Nasıl Yapılır, Filografi ne işimize yarar?

Filografi Nedir?
Filografi ile ilgili birçok tanım yapılmıştır. Bunlar;

Filografi orta doğuda doğmuş ve Avrupadan uzak doğuya kadar yayılmış ancak yapımının zor olduğu düşüncesiyle yok olmaya yüz tutmuş bir el sanatıdır.

Filografi ahşap bir zemin üzerine çakılmış çiviler arasından teller geçirilerek belli örgü teknikleri kullanılarak çeşitli desenler meydan getirilmesi sanatıdır. Bu sanat Orta Doğuda doğmuş batıya ve uzak doğuya yayılmıştır.
Çivi ve tel İkisinin maharetli ellerde şekillendiği bir el sanatı diyebiliriz. Yine filografiyi çivilerin arasından tellerin geçirilmesi ile objelere estetik görününüm kazandırılması işlemi olarak tanımlayabiliriz.

Filografide, belli örgü teknikleri kullanılarak hat yazıları, simetrik desenler, amblemler, çiçekler ve çizgi film karakterleri panolar haline getirilebiliyor.

Filografi yeteri kadar uygulanmadığı için giderek yok olan bir sanattır.
Ülkemizde pek tanınmayan bu sanat, zorluğu, sabır gerektirmesi nedeni ile az uygulanmakta olup bütün dünyada unutulmaya yüz tutmuştur. Günümüzde bu sanatın ustalarından biri olan Saim Devrilmez bu sanatın ruh dinlendirici olması ve olumlu psikolojik etkilerinden dolayı Amerikada evlerde de verildiğini söylemektedir.

Filografi Nasıl Yapılır?

Filografi sanatçısı önce kafasında bazı motifler tasarlamalıdır. Sonra bu motifleri oluşturmak için tahta panolar üzerine bildiğimiz çivileri belli bir düzene göre çakıyor. Bu çiviler boyanıp verniklendikten sonra, çivilerin arasından çeşitli renklerde iplikler sıkıca geçirilerek önceden tasarlanmış motifler ortaya çıkarılıyor. Ancak bu iplik geçirme de bir ustalık gerektiriyor. Öyle rasgele bütün çivilerden aynı şekilde iplikleri geçirirseniz hiçbir şey elde edemiyorsunuz. Ayrıca bu ipliklerin hem sağlam hem kolay temizlenebilir olması ve hem de temizleme esnasında renklerinin solmaması gerekmektedir.

Gerek tahta panonun ve gerekse kullanılacak ipliklerin rengi önceden sanatçı tarafından tasarlanıyor. Seçilen renklerin hem birbirine uyumlu olması hem de motifi ortaya çıkaracak şekilde olması gerekiyor. Yani ne renkler birbiri arasında boğulacak ne de çok fazla zıt renkler kullanılarak kişilerin gözü rahatsız edilecek. Burada bütün iş sanatçının yaratıcı yeteneğine ve ustalığına kalıyor.

Filografi ne işimize yarar?

Filografik panolar evlerde, işyerlerinde, ofislerde dekoratif amaçlarla kullanılmaktadır. Filografide asıl olan bu işten para kazanmak değil, bir hobi olarak bütün varlığınla çok yönlü zeka gerektiren hayal dünyanı geliştiren bir sanattır. Filografi insana keyif verir, bu sanatla uğraşan kişilerin yaratıcılık özellikleri gelişmektedir. Hayal güçleri fazladır. Para ile de satın alınabilir ancak bunun ana noktası hobi olmasıdır. O kadar titiz, hassas çalışmak ve çok özveri gerekmektedir. Filografiyi yapan kişi yaptığı sanatın karşılığında ne kadar alsa azdır. Çok ciddi bir emek sergilenmektedir. Verilen emek göz önüne alınırsa maddi kazanç için yapılacak bir iş değildir.
Çivilerin arasından tellerin geçirilmesi ile objelere estetik görününüm kazandırılması işlemi olarak tanımlanan filografide, belli örgü teknikleri kullanılarak hat yazıları, simetrik desenler, amblemler, çiçekler ve çizgi film karakterleri panolar haline getirilebilmektedir. Çıkış yeri Ortadoğu olarak bilinen sanat, tüm dünyada yapılmaktadır. Bununla beraber Türkiyede bazı okullardaki dersler ile hapishanelerdeki ufak çaplı çalışmalar dışında herhangi bir eğitim veya üretkenlik çalışmaları bulunmamaktadır. 38 yıldır filografi ile uğraşan Saim Devrilmez, bu alanda Türkiyede sergi açmış ilk ve tek isimdir. Son 5 yıldır da hat yazılarını panolarına taşımaktadır. Şimdi onun yetiştirdiği sanatçılar yavaş yavaş sergiler açmaya başlamışlardır.

Ülkemizde Filografi Eğitimi Veriliyor mu?

TEKten emekli bir elektrikçi olan Saim Devrilmez, bu sanata hobi olarak başlamış ve konu hakkında hiçbir eğitim almamıştır. Ülkemizde bu alanda eğitim veren zaten bir kurum veya mekan bulunmamaktadır,  Filografide emekten başka masraf bulunmamaktadır.

Malzemesi, hiçbir sanat dalının olmadığı kadar ucuz ancak işçiliği korkunç sabır gerektirmektedir. Günde 2-3 saatten fazla çalışmak mümkün değildir. Kısacası emekten başka hiçbir masrafı yoktur.

Filografi için gereken malzemeler nelerdir?

Filografi için sunta, bez, tel ya da naylon ip, ucu kıvrılmış tığ, çivi diye sıralanmaktadır. İstenilen model, fotokopi ile büyütüldükten sonra kadife ya da deri olarak seçilen yüzeye konuyor ve çiviler çakılıyor, çiviler paslanmaması için yaldızlanıyor. Ardından altta kalan model kağıdı, iğne ile temizleniyor. Teller önce dolgu, sonra istenilen şekilde çivilerin arasından geçiriliyor. Öyle bir ahenk yakalıyor ki ortaya çıkan sonuç harika kelimesi yetersiz kalmaktadır. Panolara Siluet hariç her şey yerleştirilebilir.

Filografi Nasıl Tanınır?

Filografi tanınması durumunda insanların hem ruhi hayatlarında canlanma, hastalıkların giderilmesi, insana büyük bir keyif, lezzet vermesi açısından son derece önemlidir. Filografi daha çok yabancıların ilgisini çekmektedir. Filografi alanına ilgi ve önem verilmesi durumunda hem insanların mutluluğu artacak hem de bir kazanç aracı olabilmektedir. Filografinin en büyük özelliği işi gönülden yapmaktır. İnsana hem sabır verir, hem de keyif verir, yorucudur ancak çok eğlenceli ve müthiş bir hobi aracıdır. Okullarda, kültür merkezlerinde, halk eğitim merkezlerinde, kurumlarda, fabrikalarda böyle folografi hobi merkezinin açılması durumunda insanların mutluluğuna büyük katkı yapacaktır. Bu makale ile de buna bir katkı yapmak istedim.

Bir önceki yazımız olan Biyogaz Üretmek Satmak Para Kazanmak başlıklı makalemizde biyogaz üreterek para kazanmak ve biyogaz üretmek hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar: filografi, filografi tel sarma teknikleri, tel ve çiviyle yapılan bir el sanatı, filografi sanatı, filografi nasıl yapılır, filografi sarma teknikleri, çiviye tel sarma sanatı, filografi çivi üzerine tel sarma nedir, çiviye tel sarma, çivi ve tel sanatı


Yorum Yapınız.